میوه های طبع گرم و خشک که برای بدن مفید هستند

میوه های طبع گرم و خشک که برای بدن مفید هستند

همیشه و در همه حال در انواع برنامه تغذیه‌ای افراد؛ میوه‌‌ها به سبب ویتامین‌ها و مواد معدنی که دارا هستند از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشند. جای دادن میوه‌ها در طی برنامه غذایی روزانه از گام‌های اساسی در حفظ و ارتقا سلامت فرد محسوب می‌گردد. به جرات میتوان گفت در صورت حذف کلی آن از برنامه غذایی باید در انتظار بروز آسیب‌ها و بیماری‌هایی باشیم که ریشه در عدم تغذیه مناسب به واسطه کمبود ویتامین‌ها یا املاح مورد نیاز دارد. اما میوه‌ها علاوه بر مزیت‌‌های بسیاری که با خود به همراه دارند در صورت مصرف غیر صحیح می‌توانند ما را قدری به دردسر بیندازند‌. این شرایط می‌تواند به سبب ایجاد آلرژی به برخی از آن‌ها یا همراه بودن آن با تعارض نسبت به طبع بدنی ما ایجاد گردد. در این مبحث قرار است به شناخت میوه های طبع گرم و خشک و فوایدشان برای بدن بپردازیم و به صحت این ادعا دست یابیم.

آیا براستی میوه‌های گرم و خشک برای سلامتی بدن مفید است؟

مطمئنا همه ما متوجه شده‌ایم که طبع بسیاری از افراد در حال گراییدن به سردی است و طبیعتا ریشه در تغییر سبک زندگی افراد در دنیای امروز دارد. انواع سالاد‌ها، غذاهای فست‌فودی استفاده از برخی از گوشت‌های قرمز  یا سفید می‌توانند چند عامل مهم در ایجاد چنین وضعیتی تلقی گردند.

از بارزترین مواردی که می‌تواند نشان دهنده این شرایط باشد؛ ایجاد بی‌حالی مکرر در افراد است. برای آزمایش این اوضاع می‌توانید قطعه‌ای میوه‌ از خانواده گرم و خشک را میل نمایید تا به احوالتان بهبود بخشید و به وضعیت مطلوب‌تری دست یابید. میوه‌های گرم‌‌و‌خشک با حرارت بخشیدن به بدن می‌توانند بهترین گزینه برای دفع سردی باشند.

اما گروه افرادی که طبعشان گرم و خشک است بهتر است این میوه‌ها را به تنهایی میل نکنند و از  مصلحاتشان کمک بگیرند. البته این مصلحات نسبت به نوع میوه متفاوت است.

سفارش خرید گردو درجه یک از سایت خوشبار

میوه‌ها با طبع گرم و خشک

میوه‌های گرم‌وخشک با مزیت‌های بی‌نظیری همراه خواهد بود که مصرف آن‌ها برای افرادی که دارای مزاج سرد هستند به شدت توصیه می‌گردد؛ در ادامه به معرفی چند نوع از میوه‌های گرم‌وخشک و مزیت‌های بی‌نظیر آن‌ها خواهیم پرداخت که البته تنها تعدادی از خانواده بزرگ این میوه‌ها محسوب می‌گردند. لازم بذکر است که انگشت اشاره ما تنها به سوی میوه‌های کشت شده در ایران است.

میوه انبه

با اینکه زائقه برخی از افراد با طعم میوه انبه سازگار نمی‌‌باشد اما از سوی متخصصین تغذیه مصرف آن به عنوان میوه‌ای سرشار از انواع ویتامین‌ و مواد معدنی به شدت توصیه می‌گردد‌. البته حتما نیاز نیست تا این میوه در قالبی تازه استفاده شود.این در حالی است که انبه تازه با ۸۴ کیلوکالری و انبه خشک ۳۱۹ کیلو کالری؛ لقب پادشاه میوه‌ها را از آن خود کرده است. مزیت‌های بی‌نظیر انبه عبارتند از:

 • چاق کنندگی برا افرادی که دچار کاهش وزن هستند
 • بالابردن مقاومت بدن در مقابل دچار شدن به انواع سرطان
 • کاهش سطح کلسترول خون وابسته به دارا بودن فیبر

میوه‌ها با طبع گرم و خشک

میوه خرما

خرما از شناخته‌ شده‌ترین میوه‌های دارای طبع گرم‌وخشک است‌. که تنها در جنوب کشور ایران شرایط مطلوبی برای رشد را بهمراه دارد. هر عدد خرما دارای ۲۷۷ کیلو کالری انرژی است و میوه‌ای بسیار مغذی و موثر به جهت تضمین سلامت استخوان‌ها می‌باشد. خرما دارای یک نوع خاص نمی‌باشد و در نژاد مختلفی به تولید می‌رسند. حتما بارها طعم بی‌نظیر خرما خشک را تست کرده‌اید چراکه نسبت به سایر میوه‌های خشک دارای مصرف بالاتری می‌‌باشد. طبق بررسی‌های انجام شده خاصیت این میوه در پیشگیری از سرطان و تقویت مغز چه در قالب تازه و چه خشک به اثبات رسیده است.

میوه به

اگر در حال دست‌و‌پنجه نرم کردن با بیماری‌های گوارشی چون زخم معده هستید یا به دلیل سیستم ایمنی ضعیف بدنتان مدام با بیماری‌های ویروسی گریبانگیر می‌شوید و از همه مهمتر احساس می‌کنید که آرامش روانی خود را از دست داده‌اید؛ با اضافه کردن میوه طلایی به؛ در سبد غذایی روزانتان، قادر خواهید بود که معجزه‌ای عظیمی در بهبود وضعیتتان رقم بزنید. این میوه علاوه بر این‌که به شکل تازه یا مربا در بسیاری از دسر‌ها استفاده می‌شوند؛ در قالب خشک نیز محبوبیت بسیاری را به خود اختصاص داده است.

میوه به

میوه نارگیل

میوه نارگیل نیز همچون خرما برای رشد مطلوب؛ نیازمند شرایط آب‌و هوایی گرم است. اما شرایط جوی مناسب این میوه در جنوب کشور ایران حکم‌فرما نیست و قسمت اعظمی از نارگیل مورد نیاز دنیا یعنی نزدیک به ۷۵ درصد آن تنها از طریق ۳ کشور اندونزی، هند و فیلیپین به تولید می‌رسند. درست است که دستیابی به نارگیل تلزه در تمام فصول سال در دسترس قرار ندارد اما نوع خشک آن؛ جز پرمصرف‌ترین میوه‌های خشک قرار می‌گیرد. مزیت‌های بی‌نظیر این میوه به جهت حفظ و ارتقا سلامت جسمانی عبارت هستند از:

 • حفاظت از قلب و کاهش بیماری‌های قلبی‌ عروقی به عنوان حیاتی‌ترین اندام بدن
 • بازگشت انرژی از دست رفته بدن به واسطه انجام فعالیت‌های سنگین با دارا بودن ۲۵۴ کیلوکالری انرژی
 • حفظ و ارتقا سلامت کبد
 • افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون

میوه نارگیل

کدام افراد باید به هنگام تناول میو‌ه‌های گرم‌وخشک از مسهل‌ها استفاده کنند؟

افرادی گرم مزاج؛ بهتر است تا در کنار مصرف میوه‌های گرم‌و‌خشک از مسهل‌ها کمک بگیرند تا ایجاد هر شرایط ناخوشایندی ممانعت نمایند. افراد گرم مزاج دارای چند ویژگی برجسته و همیشگی هستند:

 • در مقابله با کوچکترین مشکلی زود از کوره در می‌روند و خشمگین ‌می‌‌شوند؛ اما در واقع شخصیتی مهربان و خوش‌برخوردی دارند؛
 • همیشه گرمشان است و حس می‌کنند که از درون داغ هستند؛
 • تمایل در نوشیدن آب بویژه آب خنک در آن‌ها بیشتر است؛ و در صورت تنها اندکی زیاده‌روی در خوردن شکلات،شیرینی یا هر اقسام شیرین دیگری جوش می‌زنند؛
 • افراد که دارای طبع گرم هستند از جمله افراد پر‌انرژی،محسوب می‌شوند و بسیار برونگرا و فعال هستند این افراد حساسات و عواطف خود را به سرعت بروز می‌دهند؛
 • اگر دارای تمام موارد زیر هستید احتمالا دچار طبع گرم می‌باشید و بهتر است همراه مصرف میوه‌های گرم و خشک از مسهل‌های مخصوصا کمک بگیرید.

خرید آجیل و خشکبار

 

خرید میوه خشک شده عالی

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.