کشور های تولید کننده گردو در جهان

گردو در جهان

کشورهای تولید کننده گردو در جهان بسیار هستند. کافی است هوای معتدل و یا نسبتا سردی در اقلیمی داشته باشیم. آن وقت کاشت گردو دیگر زحمتی نخواهد داشت . اجازه بدهید قبل از این که به موضوع مورد نظر یعنی کشورهای پرورش دهنده گردو بپردازیم، کمی در مورد تاریخچه گردو با شما عزیزان صحبت کنیم.

تاریخچه گردو

همانطور که در مقدمه نیز آمد، کشورهای تولید کننده گردو در جهان کم نیستند. بدین معنی که بشر در همه جای دنیا  به ارزش های تغذیه ای این ماده غذایی پی برده است. از همین رو، در بیشتر مناطق کره زمین به شرط مساعد بودن آب و هوا و خاک و … گردو کاشته می شود. اما همانطور که گفته شد، می خواهیم درباره تاریخچه گردو با شما صحبت کنیم.

گردو یکی از باستانی ترین مواد خوراکی است که در دنیا وجود دارد . قدمت گردو به هفت هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد. انواع مختلفی گردو وجود دارد که می توان از بین آنها به گردوی انگلیسی اشاره کرد. اما جالب است بدانید، اولین بار گردو از ایران به انگلستان برده شد. پس اصالت گردوی انگلیسی ایرانی است .

متاسفانه انگلیسی ها سیاست را در تجارت نیز رها نمی کنند. انگلیسی ها گردو را بوسیله بازرگانان خود به بنادر معروف جهان برده و نام گردوی ایرانی را سانسور کردند. جالب تر این که انگلیسی ها اصلا گردو نمی کارند!

با این همه کشورهای تولید کننده گردو در جهان به ایران محدود نمی شود. هر چند که ایران از نظر پرورش و تولید گردو در جهان مقام سوم را دارد، اما خوب است سایر کشورهای پرورش دهنده این محصول را نیز بشناسیم.

عنوان بندی کشورهای تولید کننده گردو در جهان

کشورهای تولید کننده گردو در جهان به سه کشور شاخص و مهم محدود می شود. مقام اول در دست چینی ها بوده و آمریکایی ها در جایگاه دوم ایستاده اند. ایران نیز توانسته است در بین کشورهای جهان مقام سوم این محصول را بدست آورد. خوب است بدانید، در همه دنیا، سه میلیون و هفتصد و پنجاه و هشت هزار و پانصد و شصت و پنج تن گردو به عمل می آید. سایر کشورها نیز به ترتیب این مقام ها را در تولید گردو بدست آورده اند:

  • چین با تولید یک میلیون و هفتصد و هشتاد و پنج هزار و هشتصد و هفتاد و نه کیلو گرم
  • آمریکا، ششصد و هفت هزار و هشتصد و چهارده کیلوگرم
  • ایران با تولید چهارصد و پنج هزار و دویست و هشتاد و یک کیلوگرم
  • ترکیه با تولید گردو صد و نود و پنج هزار کیلوگرم
  • مکزیک با تولید صد و چهل و یک هزار هشتصد و هجده کیلوگرم
  • اوکراین با تولید صد و هفت هزار و نهصد و نود کیلوگرم
  • شیلی با تولید گردو هفتاد و سه هزار و پانصد و بیست و نه کیلو گرم .

همانطور که دیدید، کشورهای تولید کننده گردو در جهان بیشتر در مناطق آفتابی و دور از سرمای سوزان و یا آفتاب شدید قرار دارند. لذا مغز گردو ممتاز را می توان در هر جایی که هوایی مساعد و خاک خوب داشت به عمل آورد.

انواع گردو در ایران

در ادامه موضوع کشورهای تولید کننده گردو در جهان باید به گردوی ایرانی توجه ویژه ای شود. این گردو از مهمترین انواع گردو است که کاشته می شود. و دارای انواع مختلفی نظیر، گردوی کاغذی، خوشه ای، کلاغی و … است که در بیشتر مناطق کشور پرورش داده می شود.

اما عمده تولید گردوی ایرانی به استان همدان مربوط می شود و شهر تویسرکان رتبه یک را داراست. استان های آذربایجان شرقی، خراسان، کرمان، مازندران، کرمانشاه و … پرورش دهنده این آجیل خوشمزه و مقوی هستند.

خوب است بدانید، کشورهای تولید کننده گردو جهان، تنها برای مصرف مغز خوراکی این دانه گردو را پرورش نمی دهند . بلکه چوب درخت گردو نیز از جمله موضوعات مهمی است که در کاشت درخت گردو بدان توجه می شود. بسیاری از سازه های چوبی با دوام و ارزشمند و قیمتی از درخت گردو می باشد. معمولا سازهای موسیقی چنانچه بدنه ای چوبی داشته باشد، جنس آن ها چوب گردو می باشد.

همچنین روغن گردو، برگ و شیره درخت گردو نیز در صنایع و مصارف طبی مورد استفاده قرار می گیرد. شاید تعجب کنید اگر بدانید، سوخته پوست چوبی گردو که همیشه روانه سطل زباله می شود، یک ترکیب عالی برای خاک است و آن را تغذیه می کند.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.