چگونه تلخی فسنجان را بگیریم

تلخی فسنجان

چگونه تلخی فسنجان را بگیریم

تلخی فسنجان یکی از سوالات مهم خانه داران ایرانی است که احتمال می دهند به خاطر تلخی گردو می باشد. تلخی گردو را می توان با اضافه کردن مقداری آبلیمو یا آبغوره گرفت و طعم دلخواهتان را برای این غذای خوشمزه فراهم کنید.

در ایران با خورش فسنجان دو نوع برخورد می شود یا عاشق آن هستند یا بدشان می آید و نمی خورند به همین دلیل طرفداران خاصی هم دارد. فسنجان به خاطر مواد مغذی مثل گردو و رب انار آن، زیاد استفاده می شود و هم به خاطر عطر و طعم بی نظیرش بین خانواده های ایرانی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

فسنجان هم مانند دیگر غذا های ایرانی فوت و فن مختص خود را دارد و یکی از مشکلاتی که نمی توان آن را بر طرف نمود تلخی فسنجان می باشد که در این مطلب قصد داریم روش های اصولی از بین بردن تلخی فسنجان یا همان گرفتن تلخی گردو در فسنجان را آموزش دهیم قبل از هر چیز باید علت تلخی فسنجان را بشناسید تا بتوانید بهترین روش را برای گرفتن تلخی آن استفاده نمایید.

علت تلخی فسنجان

 • تلخی غذا و گوشت ناشی از لیمو عمانی
 • تلخی غذا به علت سوختن پیاز
 • کیفیت بد و مقدار زیاد زردچوبه
 • کیفیت بد گردو

تلخی غذا و گوشت ناشی از لیمو عمانی

وجود لیمو عمانی در خورش ممکن است یکی از دلایل اصلی تلخی فسنجان باشد برای رهایی از این مشکل می توان سه عمل را با توجه به سلیقه خود انجام دهید.

 • لیمو عمانی را در پایان مدت طبخ به خورش اضافه کنید.
 • چند ساعت قبل لیمو عمانی ها را به مدت 3 ساعت خیس کنید.
 • هسته ی لیمو عمانی را خارج کرده و سپس درون فسنجان استفاده نمایید.

سوختن پیاز

یکی دیگر از علت های تلخی فسنجان سوختن پیاز ها هنگام تفت می باشد، این نوع تلخی پس از لیمو عمانی بیشترین دلیل تلخی فسنجان را به خود اختصاص می دهد برای گرفتن تلخی ناشی از آن می توانید به روش زیر عمل کنید.

 • اضافه کردن آب لیمو تازه ( آبغوره هم می تواند گزینه ی مناسبی باشد )
 • اضافه کردن یک قاشق غذا خوری رب ، تلخی فسنجان را کمتر می کند.
 • اضافه کردن مقداری نمک ( فقط باید حواستان باشد مقدار نمک را زیاد نکنید که شور شود )

روش های بالا را می توانید با توجه به ذائقه خانواده تان انجام داده تا بتوانید تلخی فسنجان را بگیرید.

مقدار و کیفیت زرد چوبه

زرد چوبه یکی از ادویه های پر کاربرد در غذا های ایرانی می باشد ، در فسنجان نیز باید مقداری زرد چوبه اضافه کرد تا طعم بهتری بدهد. اما در مواقعی کیفیت بد زرد چوبه و یا استفاده بیش از حد از آن موجب تلخ شدن فسنجان می شود که با توجه به علت آن می توانید از روش های زیر که معرفی می کنیم استفاده نمایید.

مزه کردن زرد چوبه : همواره سعی کنید بعد از اینکه زرد چوبه را گرفتید آن را مزه کنید تا بفهمید که طعم مناسبی دارد ، در هنگام مصرف نیز باید آن را مزه کرد تا متوجه شد که به علت ماندگی بیش از حد تلخ نشده باشد.

اگر بعد از استفاده فهمیدید که زرد چوبه عامل اصلی تلخی فسنجان می باشد باید یکی از روش های زیر را پیش بگیرید.

 • رقیق کردن فسنجان : یکی از روش های مفید، رقیق کردن آن با مقداری آب جوشیده شده است.
 • افزایش مقدار مواد اولیه : می توانید اگر مواد اولیه بیشتری دارید ، مواد را افزایش داده و طعم تلخ قالب را از بین ببرید.
 • اضافه کردن جوش شیرین : جوش شیرین به علت کاربرد فراوانش معمولا در خانه هر خانه داری پیدا می شود ، یک چهارم قاشق چای خوری از آن می تواند تلخی غذا را به کل از بین ببرد.

گردوی بی کیفیت

گردو یکی از مهم ترین مواد اولیه فسنجان می باشد، پس باید در انتخاب آن بسیار هوشمندانه عمل کرد و سعی کنید گردو با کیفیت و تازه تهیه کنید.

اما اگر به هر دلیلی گردو بی کیفیت و تلخ داشتید می توانید از روش های زیر کمک گرفته و طعم تلخ گردو را از بین ببرید.

 • استفاده از زعفران : زعفران دم کرده معمولا در فسنجان استفاده نمی شود اما اگر گردو تلخ بود می توانید حدود یک قاشق غذا خوری از زعفران دم کرده اضافه کرده و سپس دو حبه قند به آن اضافه نمایید.
 • سیب زمینی شیرین : سیب زمینی شیرین معمولا زیاد در دسترس نیست اما اگر داشتید می توانید یک سیب زمینی شیرین کوچک را درون خورش انداخته تا تلخی گردو را بگیرد.

یکی از بهترین روش های گرفتن تلخی گردو قبل از خرید آن است، به این صورت که باید قبل از خرید کیفیت آن را بسنجید و از گردو های ایرانی استفاده نمایید، معمولا در گردو های وارداتی به علت افزایش زمان ماندگاری از مواد مختلفی استفاده می شوند که در هنگام پخت طعم گردو را تلخ می کند. که استفاده از گردوی ایرانی باعث می شود دیگر چنین مشکلی نداشته باشید.

همچنین شما می توانید جهت خرید اینترنتی گردو به سایت خوشبار مراجعه کرده و با خرید گردوی تویسرکان از گردوی تازه و مرغوب ایرانی لذت ببرید.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.