بهترین گردو برای کاشت چیست

بهترین گردو برای کاشت چیست

بهترین نهال های  گردوی قابل کشت کدامند؟ کدام نوع نهال مناسب شرایط آب و هوایی ماست؟ بازدهی چه نوع درخت گردویی بیشتر است و کدام درخت گردوی با کیفیت تری به عمل می آورد؟ این ها سوالاتی هستند که قبل از خرید نهال باید از خود بپرسید و به دنبال جوابی برای آن باشید، زیرا اگر نهال نامرغوبی تهیه کنید تمام زحمات شما بعد از چند سال از بین خواهد رفت.

ما در این مقاله به معرفی انواع نهال گردو و بهترین نوع آن پرداخته ایم پس با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

توجه به شرایط اقلیمی هنگام خرید نهال

مهم ترین چیزی که باید در هنگام خرید نهال به آن توجه داشته باشید شرایط و ویژگی های اقلیمی محلی است که درخت در آن کشت می شود زیرا اگر نهال گردو در مکان مناسب خود نباشد عملا بازدهی آن به صفر می رسد.

شرایط اقلیمی که باید به آن توجه داشت شامل موارد زیر است:

  • هرچه ارتفاع منطقه شما از سطح دریا بیشتر باشد درنتیجه آن مکان سردتر خواهد بود؛ پس باید نهالی انتخاب کنید که در برابر سرما مقاومت زیادی از خود نشان دهد.
  • در بعضی از مناطق در فصلی مانند بهار و زمستان دمای هوا به طور ناگهانی سرد و یا به شدت گرم می شود، این تغییر دمای ناگهانی در صورتی که نهال ویژه این منطقه نباشد باعث خشکی و از بین رفتن آن خواهد شد.
  • اگر‌منطقه زندگی شما رطوبت بالایی دارد توصیه می کنیم که گردو کشت نکنید زیرا این درخت به رطوبت بالا حساس بوده و قادر به میوه دهی نمی باشد، از طرفی هم رطوبت اضافی باعث ایجاد قارچ و بیماری های انگلی در درخت خواهد شد و درنتیجه سبب از بین رفتن آن می شود.
  • خاک مناسب برای رشد درخت گردو باید نه زیاد متراکم باشد و نه پراکنده و سست که ریشه درخت از هم فرو پاشد؛ مقدار رس موجود در این خاک باید در کمترین مقدار خود باشد.
  • بهتر است که نهال گردو را درمکانی بکارید که دارای شیب جنوبی باشد تا در این صورت نهال شما نور خورشید بیشتری دریافت کند.

بهترین نهال های گردو کدامند؟

تنوع درخت گردو بسیار زیاد است از محلی گرفته تا چنلر و گونه های دیگر هر کدام مکان رویشی و کیفت و ویژگی های خاص خود را دارند اما بهترین نوع های گردو که با کاشت آن سود خوبی عاید شما می شود به چند گونه تقسیم می شوند که ما در اینجا به آن ها اشاره خواهیم کرد.

بهترین نهال های گردو کدامند؟

  • گردوی چندلر

از ویژگی های بارز این گردو مقاومت بالای آن در برابر تغییرات شدید آب و هوایی است. این درخت در اغلب مناطق کشور ما قابلیت رویش دارد و به همین دلیل از محبوبیت زیادی برخوردار است؛ نهال درخت چندلر را معمولا در اواخر فصل پاییز تا اواخر اسفند می کارند و تنها پس از سه سال، برداشت آن شروع خواهد شد و از این لحاظ بسیار با ارزش است.

  • گردوی پالیز کانادایی

گردوی پالیز کانادایی همان طور که از اسم آن پیداست ابتدا در این کشور کشت می شد، اما امروزه این نوع گردو در کشور ما به وفور یافت می شود و کشاورزان  به کاشت آن می پردازند؛ این نوع گردو نیز در برابر سرما بسیار مقاوم است و بعد از رسیدن به سن بلوغ شروع به میوه دهی می کند.

گردوی فرنور پیوندی

  • گردوی فرنور پیوندی

این گردو در اصل محصول کشور فرانسه است و مقاومت بالایی در برابر سرما دارد، میوه این درخت بزرگ و با کیفیت است و درخت آن بعد از سه سال شروع به باروری می کند.

گردوی فرنور پیوندی

  • گردوی پیوندی تویسرکان

گردوی پیوندی تویسرکان از بهترین و باکیفیت ترین گردوهای ایران محسوب می شود، نهال این گردو تنها در مناطق سرد و معتدل همدان قدرت رویش دارد و تنها بعد از 5 تا 7 سال شروع به میوه دهی می کند، بازدهی آن نسبت به سایر رقبای خود کم تر است، اما از طرفی ماده مغذی آن از سایر گردو ها بیشتر و البته خوشمزه تر است و کم تر از آن برای صادرات استفاده می شود و تنها در بازار های داخلی کشور به فروش می رسد.

نتیجه گیری

همان طور که مطالعه کردید انتخاب نهال مناسب نیازمند چندین پارامتر مختلف است، البته در هنگام خرید نهال باید هدف خود را از کاشت درخت گردو معین کنید. زیرا از بعضی گردو ها نمی توان برای صادرات استفاده کرد، پیشنهاد می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع گردوها از وب سایت خوشبار بازدید نمایید.

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.